Schéma  popisuje propojení použitých modulů, tj. modul procesoru STM32F103C8T6, displeje, si5351, expandéru PCF8575 a enkodéru. Dále je zakreslen příklad, jak lze připojit relé na port expandéru PCF8575. VFO má naprogramováno 13 pásem + 5 módů. Zvolené pásmo nastaví logickou horní úroveň 1 ( =  3.3 V  ) na příslušném pinu  PCF8575. Pásma přepínají 13 pinů  PCF8575, zbývající 3 piny se přepínají dle módu - CW, SSB, USB. Módy AM a FM nastavují dva piny desce procesoru. Na pinu C14 je vyveden výstup záznějového tónu, který se přivede na NF zesilovač a dále na reproduktor. Tón je generován při stisknutém PTT ( = uzemní se pin B12, pouze  při módu CW ) nebo také při stisku tlačítka se generuje pípnutí ( beep ). Napětí pro S-Metr se přivede na  pin procesoru A2, toto napětí nesmí přesáhnout 3.3 V. Piny B14 a B15 jsou výstupní a lze je využít pro spínání napětí  Tx a Rx v zařízení. Si5153 a expandér PCF8575 nemusí fyzicky být umístěn na desce s procesorem, je výhodné tyto moduly přesunout do zařízení. Oba moduly jsou zapojeny přes linku I2C paralelně čtyřmi vodiči ( zem, napájení a dvě datové linky I2C ).

Firmware - program do STM32F103C8T6 je zde ( verze ze dne 14.12.2021 ).
Schéma zapojení ( vyšší rozlišení ) je zde.


Do   130 MHz -> freq = display freq + BFO shift + rit;
Nad 130 MHz -> freq = display freq - BFO shift + rit; 

Frekvence krystalu Si5351
 XTAL_FREQ =    25 MHz


Tlačítkem označeném "Men" (menu) se dostaneme do základní konfigurace, která umožní uložit všechny navolené frekvence "Save VFO".  Současně se uloží i předvolený  CW tón.
Tlačítkem "Setup" se dostaneme do  konfigurace, která je důležitá pro funkci VFO.



Hodnota  ( 0 / 1  )  v popisu níže znamená číselný výběr ze dvou možností, zpravidla 0 = NE  nebo  1 = ANO.
Popis nastavení vybraných položek v Setup.

Fr. 50 MHz for correction VFO - Kmitočtová korekce VFO.
Hodnota 0 v bílém rámečku znamená Si5351 je bez korekce. Pro nastavení korekce je nutné připojit čítač na výstup VFO Si5351. Měření se provádí na kmitočtu 50 MHz, při něm je třeba stisknout tlačítko "50 MHz ON". Odečíst frekvenci z čítače a zadat tuto naměřenou frekvenci do bílého rámečku. Vyplněnou hodnotu naměřené frekvence uložit tlačítkem "Save". Výsledek nastavení lze zkontrolovat, stiskněte tlačítko "Test corr.".  Při stisknutém "Test corr." bude na výstupu frekvence včetně korekce.

Obrázek ukazuje zapnutý výstup 50 MHz bez korekce.


BFO RX USB shift [Hz] - Kmitočet BFO při zapnutém USB RX
Frekvenci [Hz] zadejte klávesnicí a uložte tlačítkem "Save". Hodnota se nastavuje 6x pro módy CW, SSB, USB pro RX i pro TX.



S-Metr settings - Kalibrace S-Metru v bodech S1, S3, S5, S7, S9, +20dB, +40dB, +60dB.
Napětí na pinu A2 musí být v rozsahu od 0 do 3.3 V.
Nastavení vyžaduje znalost všech úrovní  od S1 do +60 dB, které  jsou zobrazeny v konfiguraci.

Doporučení: Do bodu A2 je vhodné připojit voltmetr a zapsat si hodnoty pro jednotlivá S. Tyto naměřené hodnoty se mohou hodit, pokud by došlo ke ztrátě nastavených hodnot v procesoru.
Místo RX lze použít zdroj napětí 3.3 V a potřebné napětí postupně nastavovat potenciometrem a zapisovat do konfigurace.



Obrázek ukazuje dva možné průběhy napětí U [V], které lze nastavit. Modrý průběh znázorňuje, že nejvyšší napětí  na A2 = S1 a nejnižší napětí na A2 = +60 dB.
Oranžový průběh je opačný,. Nejnižší napětí na A2  = S1 a nejvyšší napětí na A2 = +60dB. Pokud hodnoty v převodníku nejsou nastaveny, program  kreslí S dle oranžového průběhu.


V konfiguraci postupně nastavte S1, S3, S5 ... až +60 dB.
Vyberte nastavované S?, například S1 - viz obrázek. Naměřenou hodnotu ze vstupu A2 uvidíte v bílém rámečku. Tlačítkem "Add" přiřadíte tuto úroveň do konfigurace S1.
Nastavení opakujte pro S2 až  do +60 dB. Po zadání všech hodnot  lze hodnoty uložit do konfigurace tlačítkem "Save". Před uložením je provedena kontrola hodnot, kde žádná z hodnot nesmí být nulová, hodnoty musí  vzestupně růst nebo postupně klesat.



Screen orientation ( 0 or 1 ) - Orientace obrazu na displeji.
Pro zabudování do zařízení může být požadavek obraz otočit.
Obrázek ukazuje konfiguraci, kterou lze obraz otočit.



Otočený obraz.



Displ. color ( 0 or 1 or 2 ) - Barevné schéma.
Je možné si vybrat jedno ze tří přednastavených barevných schémat.
Pořadí barev na obrázku zleva je  1, 2, 0 .



Další použité moduly

Všechny moduly lze zakoupit v ČR.

Pro ladění lze použít enkodér Arduino, lepší je optický enkodér, který je vidět na obrázku. Pokud má enkodér otevřené kolektory na datových linkách, potom lze ho napájet ze zdroje 5V nebo i vyšším a napětí 5V se na piny procesoru nedostane.
Ladit frekvenci lze také dotykem na číslo na displeji, dotyk vlevo ladí dolů, vpravo nahoru.
Na obrázku je Enkodér a ST-Link V2.


Modul expandéru PCF8575.